Piętnasty numer EasyLinuksa z Mandrivą 2008 już w sprzedaży!
Drodzy Czytelnicy,
Mandriva i tym razem nie zawiodła swoich fanów. W najnowszej wersji dystrybucji znajdziemy nie tylko pełen zestaw oprogramowania niezbędnego każdemu użytkownikowi komputera, ale również dodatkowe narzędzia ułatwiające konfigurację systemu.
Zacznijmy od tych pierwszych: w Mandrivie 2008 znajdziemy świeżutkie Gnome 2.20, które zawiera między innymi aplikację do telekonferencji i telefon programowy Ekiga 3.0, ulepszony czytnik PDF Evince, klient poczty i pracy grupowej Evolution z lepszą obsługą Microsoft Exchange i wiele innych aplikacji. Z kolei pulpit KDE dołączono w wersji 3.5.7, ze wszystkimi poprawkami od wersji 3.5.6.
Mandriva zawsze lubiła balansować na ostrzu noża jeśli chodzi o wersje pakietów: tym razem w przypadku KDE użytkownik ma wybór między stabilną gałęzią 3.5.7 a eksperymentalną odnogą KDE 4. Liczba planowanych zmian w KDE 4 jest imponująca, a dzięki częstym aktualizacjom użytkownicy będą mieli do nich dostęp na bieżąco. Oprócz bardziej eleganckiego wyglądu, który zawdzięcza projektowi Plasma, łączącemu w sobie nie tylko panel i biurko, ale również aktywny pulpit SuperKaramba z elementami zwanymi plazmoidami, możemy zauważyć pewien wzrost wydajności i spadek zapotrzebowania na pamięć. Warto również wspomnieć o menedżerze plików Dolphin, który ostatecznie zastąpi przeglądarkę Konqueror i narzędziu do sprawdzania pisowni Sonnet, które automatycznie wykryje używany w danej chwili język. Trudno też nie wspomnieć o projekcie Nepomuk, będącym ambitną próbą stworzenia „semantycznego biurka”, potrafiącego połączyć w spójną całość nie tylko nasze pliki, ale i listy elektroniczne, zakładki, odwiedzane strony itd.
Na uwagę zasługuje też lekkie i dynamicznie rozwijające się środowisko Xfce, dołączone w wersji 4.4.1. Więcej na jego temat można dowiedzieć się z artykułu na s. 18; jest to bardzo przyjemna niespodzianka, zwłaszcza dla użytkowników KDE i Gnome, przyzwyczajonych do bardziej rozbudowanych, a co za tym idzie – również nieco wolniejszych środowisk graficznych.
Projekty Compiz i Beryl połączyły się, tworząc Compiz Fusion. I choć trójwymiarowe biurko wciąż oficjalnie znajduje się w fazie eksperymentalnej, twórcy Mandrivy nie mogli nie dołączyć najbardziej dynamicznie rozwijającego się rozwiązania tego typu. Wszyscy znamy wtyczkę Cube, prawda? W Compiz Fusion znajdziemy m. in. wtyczkę Cube Reflection, dzięki której tło obracanego sześcianu z naszym biurkiem zostanie wzbogacone o estetyczne, delikatne odbicie lustrzane. Jeśli lubimy przełączać się między aplikacjami kombinacją Alt-Tab, ucieszy nas wtyczka Ring Switch, umilająca tę czynność (miniaturki okien obracają się wokół centralnego punktu). Okna można oczywiście dowolnie powiększać, podglądać i przesuwać na różne sposoby.
Oddając w Wasze ręce bieżący numer EasyLinux mamy nadzieję, że przypadnie Wam on do gustu, zaś nowa Mandriva znajdzie trwałe miejsce na Waszym twardym dysku.
Jacek Marciszyn
Redaktor Naczelny