numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 16 - Suse 10.3

Szesnasty numer EasyLinuksa z Suse 10.3 już w sprzedaży!

Drodzy Czytelnicy,

Po Suse zawsze oczekiwaliśmy solidnej, dopracowanej dystrybucji. Nie zawsze tak było – pomińmy jednak milczeniem kłopoty z jedną z poprzednich wersji. Jednak openSUSE 10.3 zasługuje niewątpliwie na miano najbardziej dopracowanego Suse, jakie do tej pory ujrzało światło dzienne. Oprócz poprawek i aktualizacji znajdziemy w nim również szereg nowości.

Oprócz KDE 3.5.7 w openSUSE 10.3 znajdziemy również wstępną wersję KDE 4, którą decydowanie warto wypróbować, nie tylko ze względu na atrakcyjny, estetyczny wygląd. Oczywiście po przejęciu przez Novella w Suse nie mogło zabraknąć Gnome – tym razem w wersji 2.20 ze specyficznymi zmianami, które zaimplementowano jedynie w odmianie rozpowszechnianej wraz z Suse (powiedzmy sobie jednak szczerze, że są to modyfikacje dość kosmetyczne).

el16.png

Jako że Gnome od pewnego czasu jest w Suse domyślnym środowiskiem graficznym, nie dziwi fakt, że YaST przepisano tak, by współpracował z biblioteką GTK+, dzięki czemu lepiej integruje się z całym środowiskiem. Nie ma wątpliwości, że jest to kolejny etap odwrotu Suse od KDE, choć twórcy dystrybucji zapewniają, że obie wersje są równie funkcjonalne.

Jednak prawdziwa nowością jest aplikacja 1-Click-Install, a właściwie cały podsystem odpowiedzialny za uproszczoną instalację pakietów. Tak więc, przynajmniej w teorii, nowy użytkownik nie musi przechodzić całego procesu odnajdywania pakietu, lokalizacji repozytorium, dodawania repozytorium do listy istniejących w systemie itd.: wszystko dzieje się automatycznie za pomocą jednego kliknięcia! Tak czy inaczej w jednym z modułów YaST-a znajdziemy preinstalowaną listę popularnych repozytoriów, z których możemy do woli instalować pakiety.

Co ciekawe, Novell zdecydował się dołączyć do openSUSE kodeki MP3 Fluendo, których możemy używać w takich odtwarzarkach jak Amarok czy Banshee. W ten sposób początkujący (i nie tylko) pozbywają się kolejnego problemu i oszczędzają czas. Nie można, rzecz jasna, zapomnieć o hicie roku 2007, czyli trójwymiarowym biurku, które z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej stabilne i funkcjonalne – choć oczywiście funkcjonalność ta ma równie wielu krytyków, co zwolenników.

Novell nie zaniedbał też wirtualizacji – w Suse znajdziemy szereg narzędzi, które pozwolą nam przekształcić pojedynczy komputer w całą platformę różnych maszyn i systemów operacyjnych. Jedno z takich rozwiązań opisujemy w bieżącym numerze EasyLinuksa.

Miłej zabawy!

Jacek Marciszyn
Redaktor Naczelny