numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 17 - Ubuntu 7.10

Siedemnasty numer EasyLinuksa z Ubuntu 7.10 już w sprzedaży!

Drodzy Czytelnicy,

Przed Wami kolejny numer EasyLinuksa, tym razem z Ubuntu 7.10. Mamy nadzieję, że przypadnie Wam on do gustu.

Wszystkie dystrybucje zażarcie walczą o swoich użytkowników. Dziś nie wystarczy mieć markę: należy również zawalczyć, by miała dobrą opinię. udaje się to Suse, w pewnej mierze również Ubuntu. Fedora jednakże jest dziś znacznie mniej popularna niż jej poprzednik, Red Hat. A w jaki sposób walczą o użytkownika twórcy Ubuntu?

W najnowszym Ubuntu „Gutsy Gibbon” znajdziemy rzecz jasna wszystkie najpopularniejsze pakiety w stosunkowo nowych wersjach – przykładem niech będzie choćby Gnome, które w Ubuntu 7.10 nosi numer 2.20. „Cóż” – powiemy – „Gnome 2.20 można znaleźć również w najnowszym Suse”. To prawda. Czym więc zaskoczą nas twórcy Ubuntu? Czego nie znajdziemy w innych dystrybucjach?

el17.png

Na pewno przebojem nie jest szybkie przełączanie użytkowników, która to funkcjonalność istnieje od dawna w Windows XP, zaś do konkurencyjnych dystrybucji została dołączona już jakiś czas temu, możemy ją np. znaleźć w Fedorze 7. Nowością jest natomiast podejście do wtyczek Firefoksa: zostały włączone do menedżera pakietów. Możemy więc instalować wtyczki Firefoksa z poziomu aplikacji służącej do instalowania paczek w Ubuntu – tak jak każdy inny pakiet. Jest to znaczne ułatwienie dla wszystkich tych, których irytuje ręczne wyszukiwanie i instalacja wtyczek po zainstalowaniu Firefoksa. I – miejmy nadzieję – biorąc na siebie odpowiedzialność za tworzenie paczek, twórcy Ubuntu zatroszczą się również o to, by wtyczki działały po aktualizacji przeglądarki do nowszej wersji.

Ogromnym ułatwieniem jest aplet służący do konfiguracji właściwości wyświetlania. Możemy nie tylko zmienić irytującą częstotliwość odświeżania ekranu, ale również łatwo skonfigurować wyświetlanie dwumonitorowe. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, czy posiadamy w miarę nowe karty graficzne ATI, nVidii czy Intela. Nie mniej istotne jest usprawnienie konfiguracji drukarek: w wielu wypadkach wystarczy po prostu podłączyć drukarkę do komputera i włączyć ją, a zostanie automatycznie skonfigurowana, o czym powiadomi nas odpowiedni komunikat z apletu w tacce systemowej. Tak jak w poprzedniej wersji Ubuntu, zostaniemy poinformowani o możliwości zainstalowania zamkniętych sterowników dla naszego sprzętu – do nas należy decyzja, czy je zainstalować czy nie.

Mamy obok partycję z Windows? Nie ma problemu: Gutsy Gibbon obsługuje system plików NTFS i to nie tylko w trybie odczytu, ale również i zapisu – a wszystko to dzięki projektowi NTFS-3g. Co więcej, możemy na etapie instalacji zdecydować, czy chcemy szyfrować dysk: możemy zarówno szyfrować pojedyncze partycje, jak również cały dysk. Jeśli używamy notebooka, na którym znajdują się istotne dane, powinniśmy poważnie rozważyć tę możliwość!

Oczywiście na tym nie kończą się możliwości Ubuntu 7.10. Zachęcamy was do samodzielnego przetestowania tej znakomitej dystrybucji!

Jacek Marciszyn
Redaktor Naczelny