numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

Pulpit Online w Fedorze 8

Pulpit Online w Fedorze 8

Online Desktop, czyli sieć na pulpicie

AUTOR: Michał Bentkowski


Rozwój aplikacji Web 2.0 tchnął nowe życie w serwisy społecznościowe. Wymiana zdjęciami, słuchaną muzyką, plikami, rozmowy głosowe czy pisanie blogów stały się codziennością dla milionów użytkowników Internetu na całym świecie. Brakowało tylko zintegrowania całej zabawy z pulpitem. Tę lukę wypełnia Online Desktop.Czym jest Online Desktop

Online Desktop to projekt, którego celem, najkrócej ujmując, jest zminimalizowanie potrzeby używania przeglądarek internetowych. Firmy takie jak Google czy Yahoo! znacząco przyczyniły się do rozwoju aplikacji internetowych, dzięki czemu np. wygodniej jest dziś używać kalendarza na stronach internetowych niż we własnym systemie, zwłaszcza że w przypadku wizyty w kawiarence internetowej czy u znajomego zawsze można się zalogować na odpowiedniej stronie i sprawdzić czy nie ma czegoś istotnego w agendzie. Naturalnym zatem jest, że przeglądarki internetowe stały się najważniejszymi aplikacjami w systemach operacyjnych: przy ich użyciu przegląda się maile, zarządza osobistym kalendarzem, przesyła zdjęcia do galerii itd.

Twórcy Online Desktop chcą sprawić, żeby wszystkie te codzienne zadania, wykonywane dotychczas z poziomu przeglądarki, mogły być przeprowadzane aplikacjami, których wygląd nie różniłby się niczym od zwykłych programów lokalnych. Na stronie internetowej twórcy tak przedstawiają swoją filozofię:

Wyobraźmy sobie system operacyjny, który wszystkie informacje zapisuje w Internecie. Korzystanie z Live CD i systemów zainstalowanych stanie się równie łatwe. Kiedy uruchomisz świeżo zakupiony komputer lub odwiedzisz przyjaciół, całe twoje środowisko będzie już na ciebie czekało – bez żadnych dodatkowych ustawień.

Online Desktop a Mugshot

Online Desktop jest ściśle związany z serwisem społecznościowych Mugshot. To właśnie twórcy Mugshota wyszli z inicjatywą stworzenia Online Desktop. Czym zaś jest sam Mugshot? Jest to projekt opensource'owy zarządzany przez firmę Red Hat, którego celem jest integracja istniejących serwisów społecznościowych oraz stworzenie warunków do powstawania nowych. W praktyce na jednym koncie Mugshot można po prostu wprowadzić swoje loginy z wielu innych serwisów (np. del.icio.us, Flickr, Last.fm, MySpace, YouTube i inne) oraz tworzyć grupy przyjaciół. Gdy któryś z Twoich przyjaciół doda nową notkę na blogu, zamieści nowy film bądź wyśle nową fotografię do galerii - Mugshot natychmiast Cię o tym poinformuje odpowiednim powiadomieniem (patrz Rysunek 1).

powiadomienie500.png
Rysunek 1: Powiadomienie o nowym filmie dodanym przez znajomego.

Instalacja w Fedorze

Online Desktop stanowił jedną z ważniejszych funkcji do zaimplementowania w najnowszym wydaniu Fedory, dzięki czemu można go bez problemu zainstalować. Internetowy pulpit nie jest (jeszcze) domyślnie instalowany przez system, ale instalacja nie powinna nastręczać większych problemów. Wystarczy, że użyjemy polecenia yum install online-desktop będąc zalogowanym na koncie administratora w konsoli bądź skorzystamy z graficznego interfejsu Dodaj/usuń oprogramowanie. Po pomyślnej instalacji wylogujemy się. Następnie w menadżerze logowania klikniemy na pole Sesja i spośród dostępnych opcji wybierzemy Online Desktop Demo, po czym zatwierdzimy zmiany przyciskiem Zmiana sesji (Rysunek 2) i zalogujemy się na swoje konto.

gedeem500.png
Rysunek 2: Poprawne ustawienie sesji w menadżerze logowania GDM.

Po chwili powinien pojawić się pulpit podobny do tego na Rysunku 3. Jak widać Online Desktop nie jest jeszcze aktywowany. By go aktywować klikniemy na Enable Online Desktop. Uruchomi się przeglądarka i powita nas stroną rejestracji. Rejestracja jest naprawdę prosta, wystarczy, że wpiszemy swój adres e-mail w polu po prawej stronie i klikniemy Send. Niebawem powinniśmy otrzymać list powitalny zawierający odnośnik, który należy otworzyć. Na stronie, która po chwili się pojawi, można już podać kilka podstawowych danych, jak imię i nazwisko czy konto komunikatora internetowego. Na końcu należy zaakceptować warunki GNOME Online Terms of Use i kliknąć GET STARTED!. Tym samym utworzone zostaje nowe konto i na pasku po lewej stronie Nobody zmienia się na odpowiednią nazwę użytkownika.

pulpit500.png
Rysunek 3: Pulpit z paskiem Online Desktop po lewej stronie.

I co teraz?

Na razie Online Desktop jest wciąż dość młodym projektem i na pewno nie osiągnął jeszcze takiej formy, jakiej oczekują deweloperzy i użytkownicy. Warto jednak już teraz przyjrzeć się jego rozwojowi, zapoznać się z tymi komponentami, które już są dostępne oraz – co chyba jest najlepiej rozwinięte – integracją z Mugshotem. Miłej zabawy!

Dodatkowe informacje

  1. Online Desktop
    http://live.gnome.org/OnlineDesktop/Vision
  2. Mugshot
    http://mugshot.org/

Informacje o autorze
Michał Bentkowski jest użytkownikiem Fedory od trzech lat, aktualnie zaangażowany w tworzenie pakietów RPM dla tej dystrybucji.