numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 24 - Ubuntu 8.10

Dwudziesty czwarty numer EasyLinuksa z Ubuntu 8.10 już w sprzedaży!

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w Ubuntu 8.10 nie ma rewolucyjnych zmian: zaktualizowane aplikacje, wiele poprawionych błędów, kilka nowych dodatków... nawet OpenOffice pozostał w starej wersji 2.4.

To jednak tylko pozory. Najnowsze Ubuntu 8.10, zwane również „Interpid Ibex”, to najbardziej dopracowana wersja tej dystrybucji, jaka się do tej pory ukazała. Twórcy Ubuntu wyciągnęli wnioski z dodania Firefoksa 3.0 w wersji beta i nie zdecydowali się na dołączenie Open Office 3 w ostatniej chwili – i bardzo dobrze! najnowsza wersja pakietu biurowego i tak będzie wkrótce dostępna w repozytoriach, a użytkownicy nie są narażeni na przykre niespodzianki.Co nowego znajdziemy w 8.10? Przede wszystkim nowe Gnome, które znalazło się też w Mandrivie 2009 i zostanie zapewne dołączone do Fedory 10 i Suse 12. Wśród nowości w Gnome 2.24 znajdziemy między innymi możliwość przeglądania katalogów w kartach, co znacznie ułatwia wykonywanie operacji na plikach. Menedżer archiwów File Roller został wzbogacony o obsługę plików ALZ, RZIP, CAB i TAR.7Z.

Interesującą nowością są szyfrowane katalogi domowe użytkowników, które opisujemy w artykule na stronie 8. Dzięki nim każdy użytkownik w systemie może założyć swój własny katalog, który zostanie zamontowany automatycznie po zalogowaniu i odmontowany przy wylogowaniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które przyda się wszystkim tym, którzy cenią swoją prywatność.

Kolega chce szybko sprawdzić pocztę na naszym notebooku, a my mamy na pulpicie zachowane zdjęcia naszej dziewczyny topless? Nie ma problemu: w Ubuntu 8.10 aplet przełączania użytkownika zawiera nową opcję, która pozwala uruchomić bezhasłową sesję użytkownika o ograniczonych uprawnieniach: kolega nie będzie miał dostępu do katalogów domowych innych użytkowników, nie będzie też mógł zachować na dysku żadnych danych. prawda, że przydatne?

Zapraszamy też do zapoznania się z nowa wersją skryptu budującego maszyny wirtualne w Ubuntu, vmbuilder. Jest on bardzo prosty w obsłudze i pozwala szybko przygotować wirtualne środowisko, w którym możemy eksperymentować do woli. Skrypt vmbuilder opisaliśmy w artykule na stronie 15.

Życzymy miłej lektury i dużej satysfakcji z użytkowania nowego systemu!