numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 26 - openSUSE 11.1

Dwudziesty szósty numer EasyLinuksa z openSUSE 11.1 już w sprzedaży!

Wydanie 11.1 nie zawiodło fanów openSUSE. Nie jest wielka tajemnicą, że wersje oznaczone numerem .0 mają wiele cech eksperymentalnych, a dopiero .1 i kolejne zyskują stabilność, której oczekują użytkownicy. Nie inaczej jest i tym razem: być może Suse 11.1 nie obfituje w spektakularne nowości, ulepszono jednak znacznie wszystko to, co zostało wprowadzone wcześniej.
Jeśli ktoś miał okazję pracować niedawno na Fedorze i korzystać tam z oficjalnego narzędzia do zarządzania pakietami, Yuma, z pewnością doceni pracę programistów Suse. Odpowiednik Yuma w Suse, Zypper, jest jak Porsche w porównaniu z Yumem-furmanką. Wszystkie operacje przeprowadzane są błyskawicznie – czas użytkownika nie jest bezsensownie marnowany na wykonywanie czynności, które – jak widać – zupełnie nie są potrzebne.

Suse ma również jedno z najlepszych centrów zarządzania systemem (YaST), które z wersji na wersję staje się coraz bardziej dopracowane. Dzięki temu użytkownik przyzwyczajony do Windows poczuje się jak w domu – nie będzie musiał uruchamiać terminala i wpisywać zagadkowych poleceń, chyba że będzie miał na to ochotę. A przecież możliwość wyboru to dewiza Linuksa.W nowym Suse, podobnie jak w pozostałych dystrybucjach wydanych niedawno, zamieszczono dwie wersje KDE: jedną z serii 4.x (a dokładnie 4.1.3) i jedną z serii 3.5.x (3.5.10). Możemy więc wybrać jedną z nich w zależności od tego, co preferujemy – nowoczesność czy stabilność. W przypadku Gnome nie musimy wybierać: do dyspozycji mamy najnowszą wersję 2.24.1, zmodyfikowaną nieco na potrzeby Suse.
Suse 11.1 zaskoczyło nas też obsługą SELinuksa. Do tej pory Novell w swoich produktach promował raczej AppArmor, kładąc nacisk na zalety tego podsystemu bezpieczeństwa. Włączenie podstawowej obsługi SELinuksa, z której korzysta główna konkurencja w postaci Fedory/Redh Hata, to swoista rewolucja, ale też chwyt marketingowy – Novell może teraz powiedzieć, że jego klienci mogą korzystać z obu podsystemów, podczas gdy Red Hat oferuje tylko jeden.
Najnowsza wersja Suse jest bez wątpienia najbardziej dopracowaną, jakiej mieliśmy okazje używać. Mamy nadzieję, że znajdzie ona również uznanie naszych Czytelników.