numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux

EasyLinux 31 - openSUSE 11.2

Trzydziesty pierwszy numer EasyLinuksa z openSUSE 11.2 w sprzedaży od początku grudnia

Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy openSUSE 11.2. Widać, że programiści Novella i tym razem postawili na dopracowanie, spójność i precyzję. Dystrybucji używa się łatwiej niż kiedykolwiek, a to za sprawą zamieszczonych w niej najnowszych wersji środowisk graficznych.
Gnome 2.28 czy KDE 4.3.1. Wielkim zaskoczeniem jest fakt, że Novell tym razem postawił na KDE. Zapewne ucieszy to starych fanów SUSE, dla których dystrybucja ta na zawsze pozostanie związana z KDE. Być może jest to zasługa tego, że KDE 4 wyszło wreszcie z fazy alfa i powoli przechodzi do fazy beta – większość programów działa stabilnie, przeniesiono wiele popularnych aplikacji z KDE 3 (choć te też są w fazie beta). Mimo to wiele osób nadal nie może się przekonać do najnowszej wersji tego środowiska. Warto pamiętać, że choć KDE 3 nie jest już częścią dystrybucji, to jednak można je zainstalować z dodatkowych repozytoriów. I zapewne w najbliższej przyszłości wiele się pod tym względem nie zmieni.

EasyLinux 30 - Ubuntu 9.10

Trzydziesty numer EasyLinuksa z Ubuntu 9.10 w sprzedaży od połowy listopada

Ubuntu zaskoczyło nas po raz kolejny. Najnowsza wersja jest zdecydowanie najbardziej dopracowaną z dotychczas wydanych, zaś programiści – widać, że – faktycznie dążą do niwelowania problemów zgłaszanych przez użytkowników, zamiast dbać tylko o implementację efektownych rozwiązań, często nikomu niepotrzebnych.
Wszystkie nowości zasługują na uwagę, choć nadal warto zachować ostrożność przy świeżej instalacji – ext4 wydaje się stabilny, ale nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały, zaś Grub2 w bardziej egzotycznych konfiguracjach może po prostu nie zadziałać.
Jest co opisywać również w przypadku najnowszego KDE. Twórcy Kubuntu mogą być dumni, a użytkowników Ubuntu zachęcamy do wydania polecenia sudo apt-get install kubuntu-desktop.
W Ubuntu 9.10 warto zwrócić uwagę na netbookowe remiksy dystrybucji.

EasyLinux 29 - Fedora 11

Dwudziesty dziewiąty numer EasyLinuksa z Fedorą 11 w sprzedaży od 30 czerwca

Fedora 11 to szereg rewolucyjnych zmian w dystrybucji. Jedną z największych i zapewne najbardziej kontrowersyjną jest zmiana domyślnego systemu plików z ext3 na ext4. Ponieważ programiści jądra zdecydowali, że przestają oznaczać ext4 jako „eksperymentalny”, Red Hat uznał, że to wystarczający argument przemawiający za zmianą. Na szczęście nowość dotyczy jedynie świeżych instalacji, nie aktualizacji systemu.

EasyLinux 28 - Mandriva 2009.1

Dwudziesty ósmy numer EasyLinuksa z Mandrivą 2009.1 w sprzedaży od 2 czerwca

Kolejne wydanie Mandrivy bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Widać, że twórcy nie zasypiają gruszek w popiele: zmiany dotyczą niemal każdego aspektu dystrybucji. Zacznijmy od instalatora: od razu po uruchomieniu zauważymy, że dołączono do niego interesujące narzędzie do wykrywania sprzętu, przydatne zresztą nie tylko podczas instalacji systemu. Jednak bardziej istotną modyfikacją jest możliwość redukcji czasu instalacji: jeśli zdecydujemy się na wybór minimalnego zestawu pakietów, możemy ograniczyć czas trwania instalacji do około trzech minut! To rekordowy wynik (choć, trzeba przyznać, skonfigurowany w ten sposób system nie jest zbyt funkcjonalny). Niestety, instalacja standardowych komponentów systemu nadal zajmuje kilkadziesiąt minut.

EasyLinux 27 - Ubuntu 9.04

Dwudziesty siódmy numer EasyLinuksa z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope sprzedaży od 8 maja

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam najnowszą wersję sztandarowego produktu Canonical – Ubuntu Linux 9.04 „Jaunty Jackalope”. Jak mówią Anglicy, „dobre stało się jeszcze lepsze”.
Trudno doszukiwać się w tym wydaniu jakichś rewolucyjnych zmian. Twórcy skupili się raczej na szlifowaniu dotychczasowej funkcjonalności systemu i dopracowywaniu tego, co nie zawsze działało dobrze. Oczywiście ogromna większość zmian jest niezależna od Ubuntu – dotyczy bowiem oprogramowania tworzonego przez innych programistów; faktem jest jednak, że nie sposób przecenić ogromu pracy integracyjnej wykonanej przez zespół Ubuntu. Dystrybucja po prostu działa – i to działa dobrze.

Czasem można się spotkać z opiniami, że Linux jest mało popularny, ponieważ „ma mało gier i innych programów”. Polecamy więc mały eksperyment: po zainstalowaniu Ubuntu 9.04 proszę przejść do menu z instalacją oprogramowania, z menu repozytoriów wybrać „Wszystkie dostępne programy”, a następnie przejść do listy gier. Gdyby chcieć je wszystkie zainstalować, trzeba by przewijać menu dobrych kilkanaście razy. To prawda, nie wszystkie są rewelacyjne. Więcej: większość z nich nie jest zbyt atrakcyjna. A jednak mimo to możemy znaleźć wiele takich, które dostarczą nam znakomitej rozrywki przez wiele godzin.

EasyLinux 26 - openSUSE 11.1

Dwudziesty szósty numer EasyLinuksa z openSUSE 11.1 już w sprzedaży!

Wydanie 11.1 nie zawiodło fanów openSUSE. Nie jest wielka tajemnicą, że wersje oznaczone numerem .0 mają wiele cech eksperymentalnych, a dopiero .1 i kolejne zyskują stabilność, której oczekują użytkownicy. Nie inaczej jest i tym razem: być może Suse 11.1 nie obfituje w spektakularne nowości, ulepszono jednak znacznie wszystko to, co zostało wprowadzone wcześniej.
Jeśli ktoś miał okazję pracować niedawno na Fedorze i korzystać tam z oficjalnego narzędzia do zarządzania pakietami, Yuma, z pewnością doceni pracę programistów Suse. Odpowiednik Yuma w Suse, Zypper, jest jak Porsche w porównaniu z Yumem-furmanką. Wszystkie operacje przeprowadzane są błyskawicznie – czas użytkownika nie jest bezsensownie marnowany na wykonywanie czynności, które – jak widać – zupełnie nie są potrzebne.

Suse ma również jedno z najlepszych centrów zarządzania systemem (YaST), które z wersji na wersję staje się coraz bardziej dopracowane. Dzięki temu użytkownik przyzwyczajony do Windows poczuje się jak w domu – nie będzie musiał uruchamiać terminala i wpisywać zagadkowych poleceń, chyba że będzie miał na to ochotę. A przecież możliwość wyboru to dewiza Linuksa.

EasyLinux 25 - Fedora 10

Dwudziesty piąty numer EasyLinuksa z Fedorą 10 już w sprzedaży!

Jakim poleceniem w terminalu najłatwiej sprawdzić adres IP naszego komputera? Możemy to zrobić za pomocą ip addr show czy starego dobrego ifconfig. Problem w tym, że musimy albo podać pełną ścieżkę (czyli np. /sbin/ifconfig), albo uzyskać uprawnienia administratora. Ten absurd trwał od wielu lat, mimo braku jakiegokolwiek sensownego uzasadnienia. A co nastąpiło w Fedorze 10? Głos rozsądku wreszcie przemówił – od teraz również zwykli użytkownicy mogą mieć dostęp do popularnych narzędzi administracyjnych, choćby po to, by szybko sprawdzić, które interfejsy sieciowe zostały skonfigurowane.

Oczywiście Fedora 10 zawiera wiele znacznie bardziej istotnych nowości (niektóre z nich opisujemy w artykule na s. 18), jednak owo otwarcie zmiennej $PATH na zwykłych użytkowników ma znaczenie symboliczne: reprezentuje ono dojście do głosu tych, którzy faktycznie używają Fedory 10 na co dzień. Red Hat to firma z natury ogarnięta korporacyjnym bezwładem – na pewnym etapie pojawiła się pewna stagnacja rozwojowa, związana nie tyle z samą technologią, co z uczestnictwem osób niezatrudnionych przez Red Hata w kształtowaniu Fedory. Dziś widać, że ten wpływ użytkowników stale rośnie. Choć red Hat nie zarabia na Fedorze, to jednak kierownictwo firmy zrozumiało, że jeśli Fedora nadal będzie tracić użytkowników na rzecz Mandrivy i Ubuntu, ostatecznie ucierpi na tym również sprzedaż RHEL.

EasyLinux 24 - Ubuntu 8.10

Dwudziesty czwarty numer EasyLinuksa z Ubuntu 8.10 już w sprzedaży!

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w Ubuntu 8.10 nie ma rewolucyjnych zmian: zaktualizowane aplikacje, wiele poprawionych błędów, kilka nowych dodatków... nawet OpenOffice pozostał w starej wersji 2.4.

To jednak tylko pozory. Najnowsze Ubuntu 8.10, zwane również „Interpid Ibex”, to najbardziej dopracowana wersja tej dystrybucji, jaka się do tej pory ukazała. Twórcy Ubuntu wyciągnęli wnioski z dodania Firefoksa 3.0 w wersji beta i nie zdecydowali się na dołączenie Open Office 3 w ostatniej chwili – i bardzo dobrze! najnowsza wersja pakietu biurowego i tak będzie wkrótce dostępna w repozytoriach, a użytkownicy nie są narażeni na przykre niespodzianki.

EasyLinux 23 - Mandriva 2009

Dwudziesty trzeci numer EasyLinuksa z Mandrivą 2009 już w sprzedaży!

Mandriva zawsze stawiała na nowoczesność. Nie inaczej jest i tym razem: w wersji 2009 znajdziemy najnowsze oprogramowanie – czasem nawet w wersjach beta. Mimo to cały system działa niemal bezbłędnie – jest to niewątpliwa zasługa twórców dystrybucji.

Co znajdziemy w wersji 2009? Przede wszystkim nowe KDE 4.1.2, które ukazało się zaledwie tydzień przed wydaniem Mandrivy 2009. Najnowsza wersja tego graficznego środowiska pracy zawiera sporo rewolucyjnych zmian w stosunku do linii 3.5, które opisujemy w artykule na stronie 13. Oczywiście nie jesteśmy zmuszeni używać KDE 4 – jeśli z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, możemy je wymienić na stare, wypróbowane 3.5.10.

Dystrybucja zawiera też najnowszą wersję Gnome, którą opisujemy w artykule na stronie 10. O ile KDE 4 to prawdziwa rewolucja, o tyle Gnome 2.24 możemy nazwać ewolucją, i to w najlepszym wydaniu. Środowisko to jest jeszcze bardziej wygodne i eleganckie niż kiedykolwiek, co z pewnością docenią użytkownicy. Jeśli ktoś nie lubi ani KDE, ani Gnome, zawsze może skorzystać z lekkiego środowiska LXDE, które opisujemy na stronie 17.

EasyLinux 22 - openSUSE 11

Dwudziesty drugi numer EasyLinuksa z openSUSE 11 już w sprzedaży!

Najnowsza wersja Suse to kilka małych rewolucji. Pierwsza z nich dotyczy instalatora – tej części dystrybucji, która zwykle zmienia się stosunkowo rzadko. Obecnie Suse ma prawdopodobnie najbardziej atrakcyjny wizualnie instalator, a co ważne, nie wpłynęło to negatywnie na szybkość jego działania.

Najnowsza wersja openSUSE zawiera wiele usprawnień i cały szereg nowych funkcji. Jest to jedna z pierwszych dystrybucji wyposażonych w najnowszy pulpit KDE 4.0, z między innymi znacznie ulepszonym i wygodniejszym menu startowym. Więcej na temat wersji KDE znajdujących się w dystrybucji znajdziemy w artykule na stronie 9.
Duże przyspieszenie zauważymy przy instalacji pakietów, a to za sprawą migracji z archiwizera bzip2 do LZMA Payload, w rezultacie czego pakiety są nieco mniejsze (i więcej się ich mieści na płytach), zaś czas instalacji może się skrócić nawet dwukrotnie. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Suse, zważywszy na nie tak dawne niechlubne problemy z zarządzaniem pakietami. Warto wspomnieć, że w Suse 11 pakiety możemy instalować poleceniem zypper, nie tylko szybkim, ale i prostym w użyciu. Łatwo porównamy czas instalacji pakietów Zypperem z instalacją YaST-em w poprzednich wersjach, by docenić pracę, którą włożono w optymalizację tego narzędzia. Zarządzanie pakietami w openSUSE 11 opisujemy bardziej szczegółowo na stronie 12.

Subskrybuje zawartość